КОРОНАВІРУС І СВІЖЕ ПОВІТРЯ. ЛАЗЕРТАГ ЯК ВАРІАНТ

Коронавірус: доза має значення, а місце зустрічі можна змінити

Доктор Комаровский

Повертаючись додому пізно ввечері, ви зустрілися в темному провулку з грабіжником. Ваші шанси зберегти честь, гаманець або навіть життя дуже сильно залежать від того, з одним бандитом ви зустрілися або їх було четверо.

Так, бувають ситуації, коли ви такий крутий, що відлупцювали всіх чотирьох. А буває, що цей один відібрав гаманець і взагалі боляче поглумився. Так буває. Але в цілому правило таке: чим менше грабіжників у вас на шляху, тим більше у вас шансів.

А тепер подробиці.

Для того щоб людина захворіла коронавирусной інфекцією, необхідно, щоб певна кількість вірусів потрапило на слизові оболонки дихальних шляхів або кон’юнктиву ока.

«Певна кількість вірусів» – це дуже (дуже !!!) важливо.
Пояснюю. Чи потрапить 1 вірус – хвороба не виникне, 10 вірусів – аналогічно, 100 вірусів – виникне.
Інакше кажучи, є якесь мінімальне кількість вірусів, здатне викликати захворювання, і ця кількість отримало назву «інфікуюча доза».

Інфікуюча доза залежить від безлічі факторів: властивостей самого вірусу, способу зараження, наявності у організму попереднього досвіду зустрічей з цим вірусом (якщо досвід є, значить, інфікуюча доза повинна бути більше).

Що ми знаємо на сьогодні про коронавіруси covid-19? Небагато, але основне:

– здатність викликати захворювання (вірулентність) висока;
– передається повітряно-крапельним або контактним шляхом;
– досвіду попередніх зустрічей немає ні у кого.

Як наслідок – інфікуюча доза зовсім невелика. Так, ніхто на даний момент ще не може точно сказати, скільки конкретно вірусних частинок має потрапити в організм, щоб людина захворіла, але, судячи з усього, це кількість зовсім невелика.

Граємо в лазертаг в масках проти коронавируса

Тепер найголовніше.

НАЙГОЛОВНІШЕ

Вірогідність зараження і тяжкість захворювання прямо пов’язані з кількістю вірусів, які потрапили в організм. Тобто, при інших рівних умовах, чим більше вірусів потрапить в організм, тим більша ймовірність виникнення хвороби і тим важче буде протікати захворювання.

Зустрітися з однією «інфікованою дозою» – це дуже навіть непоганий варіант: є величезні шанси на легку або навіть безсимптомну форму хвороби.
Зустріти відразу 10 інфікують доз – це вже реальний ризик для життя.

Тепер конкретне питання:

– за яких умов концентрація вірусних частинок в повітрі буде максимально великою?

Ось давайте разом створимо ідеальні умови, щоб не просто заразитися, а заразитися «від душі» – відразу вдихнути побільше вірусів і максимально збільшити свої шанси на важку форму хвороби.

  1. Свіже повітря проти коронавируса

 

  1. Нам знадобиться людина, яка виділяє вірус в навколишнє середовище. А якщо таких людей кілька – взагалі чудово, якщо вони мають задишку, кашель, чхання – ще краще.
  2. Нам необхідно, щоб залишаючи організм людини віруси накопичувалися в повітрі. Для цього треба зовсім небагато: щоб обсяг приміщення був мінімально можливим і щоб не було доступу повітря ззовні. Ще важливо стежити за вологістю повітря – вірусні частки повинні якомога довше залишатися саме в повітрі, а не опускатися під дією сили тяжіння – швидше за все це відбувається при відносній вологості повітря 40-60%.
  3. Бонус. Вірус у видихуваному людиною повітрі не відлітає далеко – максимум 1-1,5 метра, і швидко осідає. Але і відстань, і час «польоту» можна збільшити! Для цього треба, щоб видихаєме хворою людиною повітря змішувався з іншими газами або аерозолями. Варіанти – палити (що завгодно), проводити інгаляції, дихати киснем і т.п.

Тепер ми з легкістю можемо назвати місця, де ризик зараження максимальний і де максимальна ймовірність отримати високу інфікуючу дозу (потенційно здатну вбити):

– на першому місці однозначно виявиться лікарняна палата інтенсивної терапії – кілька хворих плюс потоки кисню. Якщо в ній сухе повітря, немає дуже інтенсивного провітрювання і невелика площа – це взагалі ідеальний спосіб зустрітися відразу з 10 інфікуючими дозами (що, власне, і підтверджується масової захворюваністю і загибеллю медичних працівників);
– будь-яке приміщення, де багато людей, плюс де люди близько один до одного, де мінімальний повітрообмін – храм, казарма, тюремна камера, вагон метро і т.д. чи будь-який замкнутий простір, де збирається натовп (концерт, спектакль, цирк , з’їзд, лекція і т.д.);
– особливе місце – будинки для людей похилого віку та людей з інвалідністю: по суті це зосередження в обмеженому просторі тих, для кого і одна доза інфікуються – це смертельний ризик, плюс все постійно мерзнуть, тому ніякого провітрювання, плюс часте застосування дихальної апаратури.

Тепер ви самі можете відповісти на багато питань:

– чому померла ця зовсім молода і зовсім здорова медсестра?
– чому такі жахи в тюрмах і будинках пристарілих?
– чому не можна збиратися натовпом?
– чому там, де не бояться протягів, і там, де не живуть величезними сім’ями (3 покоління під одним дахом), хворіють рідше і легше?
– чому закривати парки – це дивно?

Підсумки

Коронавірус нікуди йти не збирається. Він залишить нас у спокої тільки тоді, коли більшість з них зустрінеться і суспільство сформує колективний імунітет. Домогтися цього за зиму і весну не вийде, але влітку обов’язково стане легше – відкриються вікна, відключиться опалення (нормалізується вологість), люди частіше будуть зустрічатися і більше часу проводити на свіжому повітрі, а не в приміщенні, нагріються на сонці дверні ручки, збільшиться кількість ультрафіолету. Ми всі, врешті-решт, навчимося мити руки.Тем проте шанси на друге пришестя вірусу восени цілком реальні. А значить, ті, хто не виробив імунітет навесні, будуть виробляти його восени, чи взимку, або наступної весни – альтернативи поки не намічається. Виходячи з цього, нам треба направити зусилля не на тотальний карантин в очікуванні рятівної вакцини (якої можна і не дочекатися ), а на створення такої моделі існування суспільства, коли будуть виключені ситуації, що провокують розвиток важких форм захворювання.

Лазертаг та коронавірус

Якщо вже кожному з нас судилося зустрітися з коронавірусом, так давайте зустрівши його у невеликій дозі.

Якщо у величезному супермаркеті з сучасною системою вентиляції немає натовпів і між людьми відстань 2 метри — чому б і ні?
Якщо в автобусі відкриті кватирки і дотримується дистанція між пасажирами — чому б і ні? (А якщо вам заважає протяг, то йдіть пішки — це взагалі безпечно.)
Кафе, бари, ресторани — в цьому році особливо модні саме відкриті тераси, вуличні майданчики і т. п.
Всі чиновники (починаючи від президента і закінчуючи лідером сільради) зустрічаються з «підданими» і влаштовують прес-конференції виключно на свіжому повітрі. Там же, на свіжому повітрі, зустрічаються з парафіянами служителі церкви, вчителі — з учнями… Взагалі все, що можна винести за межі приміщень, треба винести за межі.
Приймаючи рішення про відкриття будь-якого підприємства, магазину, салону, ресторану, клубу, будь-якого дитячого садка, будь школи і т. д., ті, хто відкриває, і ті, хто відвідує, думають насамперед про те:

– як забезпечити оптимальні параметри вентиляції, вологості, температури повітря, як все це вимірюється і регулюється;
– скільки тут людей в одиницю часу і на одиницю об’єму.

А завдання влади та фахівців (НДІ гігієни, СЕС, кафедр гігієни і епідеміології при медвузах) — надати кожному дуже конкретні, доступні, легко реалізовані практичні рекомендації: скільки має бути народу на кубічний метр, як організувати вентиляцію повітря, контроль і регулювання вологості, які використовувати засоби індивідуального захисту, дезінфекційні засоби і т. д.

І ще одна задача — постійно пояснювати людям (та й самим розуміти), що повітрообмін, миття рук і розумне соціальне дистанціювання набагато більш раціональними, ніж масова закупівля апаратів ШВЛ.

P. S. З бандитами краще не зустрічатися. Але в ситуації, коли зустріч неминуча, краще вибирати провулки з протягом.

автор Комаровський Е. О.

Оригінал статті на сайті
доктора Комаровського komarovskiy.net